امروز سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲
استافیلوکوکوس اورئوس

استافیلوکوکوس اورئوس چیست و چگونه منتشر می شود؟

استافیلوکوکوس اورئوس یا "استاف" نوعی باکتری است که روی پوست انسان، در بینی، زیر بغل، کشاله ران و سایر نواحی یافت می شود. در حالی که این میکروب ها همیشه باعث آسیب نمی شوند، در شرایط مناسب می توانند شما را بیمار کنند. استافیلوکوکوس اورئوس عامل اصلی عفونت های پوست و بافت نرم مانند آبسه، کورک، فورونکل و سلولیت (پوست قرمز، متورم، دردناک و گرم) است. میکروب های استافیلوکوکوس اورئوس همچنین می توانند باعث عفونت های جدی تری مانند ذات الریه، عفونت های جریان خون، اندوکاردیت (عفونت پوشش داخلی حفره های قلب و دریچه های قلب) و عفونت های استخوان و مفاصل شوند.استافیلوکوکوس اورئوس با دست زدن به خون یا مایعات بدن عفونی و اغلب توسط دست های آلوده منتقل می شود. سویه های زیادی از استافیلوکوکوس اورئوس وجود دارد. برخی از سویه ها سمومی تولید می کنند که می تواند باعث مسمومیت غذایی استافیلوکوک، سندرم شوک سمی یا سندرم پوست سوخته شود. سندرم شوک سمی نیز توسط سموم تولید شده توسط برخی استرپتوکوک ها ایجاد می شود. این سندروم باعث ایجاد علائم به سرعت پیشرونده و شدید می شود که شامل تب، بثورات پوستی، فشار خون پایین خطرناک و نارسایی چندین اندام می شود.

چه کسانی به عفونت استافیلوکوکوس اورئوس مبتلا می شوند؟

هر کسی ممکن است به عفونت استافیلوکوکوس اورئوس مبتلا شود، اگرچه گروه‌های خاصی از افراد بیشتر از سایرین احتمال دارد. این شامل افراد مبتلا به بیماری هایی مانند: دیابت، سرطان، بیماری عروقی، اگزما، بیماری ریوی و افرادی است که مواد مخدر تزریق می کنند. بیمارانی که در بخش‌های مراقبت‌های ویژه (ICU) بستری هستند، بیمارانی که تحت انواع خاصی از جراحی قرار گرفته‌اند و بیمارانی که دستگاه‌های پزشکی مانند خطوط مرکزی و کاتتر در بدنشان قرار داده شده است، بیشتر در معرض خطر ابتلا به عفونت استافیلوکوکوس اورئوس جدی‌تر هستند. . افرادی که اغلب به مراکز درمانی و ساکنان خانه سالمندان مراجعه می کنند نیز در معرض خطر بیشتری هستند.

علائم عفونت استافیلوکوکوس اورئوس چیست؟

عفونت های استافیلوکوکوس اورئوس به طور معمول روی پوست به صورت یک پاکت چرکی که با پوست قرمز، دردناک یا سلولیت احاطه شده است ظاهر می شود. باکتری های استاف یکی از مهمترین دلایل مسمومیت غذایی هستند . علائم به سرعت بروز می کنند ، معمولاً چند ساعت پس از خوردن یک ماده غذایی آلوده رخ نمی دهد. علائم معمولاً به سرعت از بین می روند و اغلب فقط نیمی از روز ادامه دارند عفونت استافیلوکوک در غذا معمولاً تب ایجاد نمی کند. علائم و نشانه هایی که با این نوع عفونت استاف می توانید انتظار داشته باشید عبارتند از اسهال، کمبود آب بدن، افت فشار خون و تهوع و استفراغ

باکتریمی عفونت باکتریایی که به عنوان عفونت جریان خون نیز شناخته می شود ، با ورود باکتریهای استاف به جریان خون فرد اتفاق می افتد ) . تب و افت فشار خون از علائم باکتریمی هستند.

 

استافیلوکوکوس اورئوس چگونه درمان می شود؟

درمان بستگی به نوع عفونت ناشی از باکتری دارد. هنگامی که آنتی بیوتیک ها تجویز می شوند، آنها بر اساس آزمایش های آزمایشگاهی باکتری ها انتخاب می شوند و ممکن است بیش از یک نوع را شامل شوند.

باکتری های استاف بسیار سازگار هستند و بسیاری از انواع آن به یک یا چند آنتی بیوتیک مقاوم شده اند. افزایش سویه های مقاوم به آنتی بیوتیک باکتری استاف - که اغلب به عنوان سویه های استافیلوکوکوس اورئوس (MRSA) مقاوم به متی سیلین توصیف می شود - منجر به استفاده از آنتی بیوتیک های IV با پتانسیل عوارض جانبی بیشتر شده است.

چگونه می توان از عفونت استافیلوکوکوس اورئوس پیشگیری کرد؟

برای جلوگیری از عفونت استاف، بهداشت دست را رعایت کنید، نواحی آلوده را پوشیده و تمیز نگه دارید و از به اشتراک گذاشتن وسایل شخصی مانند تیغ، حوله و سوزن خودداری کنید.

 

منابع

APIC—Methicillin-resistant Staphylococcus aureus: https://apic.org/Resources/Topic-specificinfection-prevention/Methicillin-resistant-Staphylococcus-aureus

CDC—Staph infections can kill: https://www.cdc.gov/vitalsigns/staph/index.html

CDC—Staphylococcus aureus in healthcare settings: https://www.cdc.gov/hai/organisms/staph.html Minnesota Department of Health—About Staphylococcus aureus: https://www.health.state.mn.us/diseases/staph/basics.html

 

نویسنده : دکتر دادار

آزمون های قابل انجام در آزمایشگاه میکروبیولوژی عمومی مابا

 

آدرس : تهران - خیابان جلال آل احمد- به سمت غرب- بعد از پل آزمایش- پلاک 193 - ساختمان بهشت آیین
کدپستی :1464776414
تلفن : 86018864   86018736  86018760 - 021
فكس : 88256470 - 021
ایمیل : info@maba.ir
شماره تلگرام : 09023051765
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت نزد مجتمع آزمایشگاهی بهشت آیین ( مابا ) محفوظ می باشد .
طراحی سایت : ایران طراح