عفونت کمپیلوباکتر

چکیده

عفونت کمپیلوباکتر یا کمپیلوباکتریوزیس به وسیله کمپیلوباکتر ایجاد می شود

۱۴۰۳ سه شنبه ۲۵ ارديبهشت
232 بازدید
عفونت کمپیلوباکتر

عفونت کمپیلوباکتر چیست؟

عفونت کمپیلوباکتر یا کمپیلوباکتریوزیس به وسیله کمپیلوباکتر ایجاد می شود که شایع ترین عامل اسهال در آمریکا می باشد. داده ها نشان می دهند که هر ساله از هر 100000 نفر 20 نفر به آن مبتلا می شوند. تعداد بسیار زیادی از کیس ها تشخیص داده نشده یا گزارش نمی شوند. طبق تخمین CDC عفونت کمپیلوباکتر سالانه 1.5 میلیون از ساکنین آمریکا را تحت تاثیر قرار می دهد. اکثر کیس ها جزو همه گیری های شناخته شده نیستند و در تابستان بیشتر از زمستان اتفاق می افتد.

علائم عفونت کمپیلوباکتر چیست؟

افراد مبتلا به کمپیلوباکتر علائمی مانند: اسهال (اغلب خونی)، تب و کرمپ معده هستند. ممکن است تهوع و استفراغ هم همراه اسهال داشته باشند. علائم معمولا دو تا پنج روز بعد از عفونت شروع شده و حدود یه هفته طول میکشد. بعضی افراد عوارضی مانند: سندرم روده ی تحریک پذیر، فلچ موقت و آرتریت می شوند. در افراد با سیستم ایمنی تضعیف شده مانند افراد دارای اختلالات خونی، ایدز یا کسانی که شیمی درمانی می شوند، کمپیلو باکتر گاهی به جریان خون راه پیدا کرده و باعث عفونت های تهدید کننده حیات می شود.

 

غذا و آب چگونه به کمپیلوباکتر آلوده می شود؟

کمپیلوباکتر از طریق چندین راه باعث الودگی آب و غذا می شوند. مرغ، بوقلمون، گاو و سایر حیواناتی که علائمی از بیماری نشان نمی دهند، حامل کمپیلو هستند. کمپیلوباکتر در روده، جگر و سایر ارگان های حیوانات آلوده یافت می شود و هنگام ذبح حیوان می تواند به سایر قسمت های قابل خوردن حیوان منتقل شود. در سال 2015، کمپیلوباکتر در 24% ازمرغ خام خریداری شده از خرده فروش ها یافت شد. شیر گاو هم در صورتی که غدد شیری حیوان آلوده به کمپیلوباکتر باشد یا شیر با کود آلوده شده باشد، می تواند آلوده به این باکتری شود.  شیر از طریق پاستوریزاسیون قابل  مصرف است. میوه و سبزیجات هم از طریق تماس با خاک یا آب آلوده به فضولات گاو، پرندگان و سایر حیوانات می توانند آلوده به کمپیلوباکتر باشند. فضولات حیوانات می تواند رودخانه ها و دریاچه ها را هم الوده کتد. شستن یا آلودگی زدایی میوه و سبزیجات و گندزدایی آب های آشامیدنی به جلوگیری از بیماری کمک می کند.

 

افراد چگونه به کمپیلوباکتر آلوده می شوند؟

تعداد بسیار کم کمپیلوباکتر برای بیمار شدن یک فرد کافی است. یک قطره از آب مرغ خام هم می تواند حاوی باکتری کافی برای بیمار کردن یک فرد باشد. بیشتر عفونت های کمپیلوباکتر احتمالا از طریق مصرف مرغ خام یا نپخته یا مصرف چیزی که با آن تماس داشته ایجاد می شود. همچنین از طریق مصرف سایر مواد غذایی شامل: غذای دریایی، گوشت و تماس با حیوانات آلوده و مصرف آب های تصفیه نشده امکان انتقال کمپیلوباکتر می باشد.

 

 

 

 

مشتری 1
مشتری 2
مشتری 3
مشتری 4
شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی
سازمان غذا و دارو